reakcie (0)
Slovensko je súčasťou Európy a náš trh s nehnuteľnosťami sa vníma ako rovnocenná súčasť celoeurópskeho realitného priestoru. Na základe toho sa vývoj nášho trhu samozrejme porovnáva s ostatnými regiónmi a vytvárajú sa mnohé číselné ukazovatele, vďaka ktorým sa môžeme dozvedieť mnoho podstatných informácií.
Cenový vývoj na slovenskom realitnom trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami sa v poslednom období nesie v dvoch etapách mierneho rastu, medzi ktorými nastalo krátke obdobie slabšieho poklesu. Nakoľko je náš trh priamo závislý aj od diania na celoeurópskom realitnom trhu, tak podobný scenár sa odohral aj v jednotlivých regionálnych trhoch. Akurát to prinieslo jeden podstatný rozdiel a to v percentuálnej úrovni vyčísleného rastu, ktorý v prípade Slovenska výraznejšie zaostáva za európskym priemerom.
U nás bol slabý rast
Realitný vývoj na Slovensku sprevádzalo viacero prudších zmien, no v oblasti pohybov cien nehnuteľností nešlo o žiadne veľké turbulencie. Už dlhšie sa tu striedajú jednotlivé fázy rastu a poklesu, no stále sa jedná len o mierne hodnoty, ktoré sa pohybujú pri hranici 1 až 2%. Aj rok 2014 sa začal slabším poklesom cien, ktorý neskôr vystriedal mierny nárast. V treťom štvrťroku priniesli štatistiky ďalšie čísla poukazujúce na rast, ktorý sa pohyboval tesne nad úrovňou 1%.
Zaostávame za priemerom
Mierne zdražovanie slovenských rezidenčných objektov v druhej polovici minulého roka sa podpísalo na celkovej úrovni nášho trhu v celoeurópskom meradle. Na základe pohybu európskeho priemeru medzi 2 a 3% je jasné, že Slovensko ostalo v miernom závese a v rebríčku sa postavilo za priemer. Toto miesto si udržiava už dlhšie a pravdepodobne sa na ňom ani najbližšie nič nezmení. Zaujímavou informáciou môže byť, že náš český sused rástol v poslednom období dvojnásobným tempom, vďaka čomu sa dostal nad priemer Európy.
Najviac rástlo Írsko, Británia a Pobaltie
Lídrom v raste cien realít sa v posledných kvartáloch stalo Írsko. To sa konečne spamätalo po období prepadu a v súčasnosti sa tamojšiemu realitnému trhu vracia dych. Medzí lídrami už tradične nechýba ani Veľká Británia, ktorá sa drží na popredných miestach vďaka silnému Londýnu. V prvej päťke sa spolu so Švédskom striedajú pobaltské krajiny, ktoré so svojim dvojciferným rastom dvíhajú celkový priemer.
Podobný vývoj ako bol na našom trhu zaznamenaný v posledných mesiacoch sa očakáva aj v najbližšej budúcnosti. Žiadne veľké zmeny by sa u nás nemali udiať a v zvyšných európskych krajinách by mal platiť podobný scenár ako doteraz. Samozrejme, že nejaké zmeny nastanú a zmenia sa aj percentuálne ukazovatele v hodnotách jednotlivých regiónov, no za predpokladu, že sa neudejú žiadne výrazne zvraty ovplyvňujúce faktory trhu, vývoj by sa nemal prudko odchýliť od súčasného vývoja.